Usprawnianie „Byznesu”

0

Cykl Rozpoznanie-Modelowanie-Analiza czy Ocena-Reorganizacja-Projektowanie – to sedno „procesówki”, ale to tylko jedna strona medalu. Zrobienie dobrze procesowi biznesowemu, jednemu czy kilku, to sprawa niezmiernie ważna dla każdej organizacji.

Ale to nie jest wszystko.

Firmowi decydenci i zewnętrzni konsultanci, nie powinni zapominać, że „grający i trąbiący” proces biznesowy, to stanowczo za mało żeby cały biznes się kręcił. Poza dążeniem do stanu faster-cheaper-better a la Ś.P. Michael Hammer, trzeba także projektować i reorganizować struktury organizacyjne bądź jej elementy, projektować systemy wynagrodzeń, sterować zmianą…

Przykładowo, taki czynnik ludzki/pracowniczy (a jak kto woli – czynnik HR) jest jednym z kilku istotnych parametrów wpływających na jakość procesu biznesowego. Każdego procesu biznesowego. Kto o tym pamięta? Bez urazy, ale na pewno nie „HR-y”. Prawdą oczywistą (mam nadzieję) jest to, że im gorsze HR-y, tym gorsze procesy biznesowe – jak nie wszystkie, to większość.

Bez systemu informatycznego może sobie organizacja da radę, przynajmniej do pewnego stopnia. Najwyżej przejdzie na liczydła, papier i ołówek. Bez sensownego podejścia do swych ludzi, proces biznesowy sobie nie poradzi. Żeby było jasne – wiele rzeczy załatwimy bez HR, natomiast ze złym HR nie załatwimy nic, albo wszystko nam będzie sprawiać problemy. Świetnie zaprojektowany przepływ pracy, do którego zaangażujemy marnie pracujących ludzi, od których będziemy wymagać ślepego stosowania bzdurnych, sztywnych i oderwanych od życia procedur i instrukcji, jest receptą na stworzenie klienta zirytowanego idiotycznie realizowanym procesem biznesowym.

To wszystko to jednak tylko początek działań w zakresie oceny skuteczności pracy – nie tylko korporacyjnej. Dochodzi do tego dostosowanie procesu biznesowego pod kątem strategii, czy wręcz dostosowanie strategii do nowych warunków, a przez to przeprojektowanie procesu pod kątem nowej strategii…Innymi słowy, można zwariować.

No ale nikt nie powiedział, że wszystko jest łatwe i przyjemne.

PODAJ DALEJ:

O autorze

Comments are closed.