Modele referencyjne. Odc. 4

0

PRZYKŁADY MODELI

Ile jest na świecie modeli referencyjnych? Około kilkudziesięciu. Przyznam, że nie mam pojęcia ile dokładnie. Z tych znanych, lubianych i stosowanych, z którymi miałem przyjemność zetknąć się w praktyce to: PCF (neutralny), eTOM (telco), SCOR (logistyka sensu largo), ITILSAP R/3 Reference Model.

Wśród mniej znanych można wymienić: Y-CIM Model, Insurance Architecture (VAA), Baan Reference Model, VCOR, DCOR.

Najbardziej znanym modelem jest PCF (ang. Process Classification Framework). Dlaczego znanym? Po pierwsze jest to model ogólnodostępny, po wtóre często używany, wreszcie – jest to model kilkunastostronicowy (obecnie dwudziestostronicowy), no i jest za darmo. Przy okazji jest to model najczęściej nadużywany, ale to tyko moje prywatne zdanie.

PCF, eTOM, SCOR…

PCF był promowany początkowo jako „taksonomia procesów biznesowych” i „wspólny język benczmarkingu procesów”. Jest to już model pełnoletni, bo właśnie stuknęła mu dwudziestka. PCF zawsze był kojarzony z modelem neutralnym branżowo, natomiast od 2008 roku oprócz pierwotnego modelu mamy także modele referencyjne dla tuzina branż, m.in. telekomunikacja, farmacja, bankowość, motoryzacja i wiele innych. Osobiście korzystam do dzisiaj z PCF. Choć z umiarem i dystansem. Firmy i konsultanci lubią PCF bo jest darmowy i krótki.

A taki eTOM w wersji 4.0 na przykład miał 426 stron, do tego organizacje o dochodach poniżej 1 mln $ płaciły 1300 dolarów za członkowstwo w organizacji TMFORUM stojącej za eTOM. Z tym, że eTOM jest modelem specyficznym dla branży, którego celem, zdaje się, że jest standaryzacja wszystkich procesów biznesowych w branży telekomunikacyjnej od strony provider’a.

Bardzo znanym modelem jest ITIL, choć wcale nie jestem przekonany, że tak zwane „procesy ITIL” w tym modelu to 1:1 procesy biznesowe end-to-end.

Także bardzo znany jest SCOR, kojarzony z zarządzaniem łańcuchem dostaw (ang. Supply Chain management, wykorzystywany przez rzesze pracowników z branży management consulting services, a także przez firmy wdrażające w przemyśle duże systemy informatyczne. SCOR to skrót od supply chain operations reference model.

PODAJ DALEJ:

O autorze

Comments are closed.